-->

Jak Raków dominuje w regionie

Udostępnij :
Częstochowski klub piłkarski od lat jest na ustach wszystkich fanów futbolu. Wicemistrzostwo Polski, kilka lat później tytuł Mistrza, Puchar i Superpuchar – Raków Częstochowa zdobył w bieżącym stuleciu wszystkie możliwe laury.

Klub z Częstochowy bezsprzecznie zachwyca. Nie tylko kibiców. W ciągu kilku lat drużyna podniosła się niczym feniks z popiołów, skutkiem czego stała się przedmiotem licznych analiz zarówno ze strony dziennikarzy sportowych, jak i specjalistów od zarządzania, biznesu czy szeroko pojętego marketingu sportowego.

Spójrzmy zatem, jak Raków dominuje w polskiej piłce. Zacznijmy jednak od krótkiej historii tego utytułowanego klubu.

Historia Rakowa Częstochowa

Protoplastą dzisiejszego Rakowa był założony w marcu 1921 Klub Sportowo-Footbalowy „Racovia”. Początek amatorskiego zespołu nie był obiecujący. Po reaktywacji w 1927 roku pod nową nazwą Robotniczy Klub Sportowy „Raków” drużyna nabrała wiatru w żagle. Wejście w nowy etap symbolizowały także czerwono-niebieskie barwy, które zawodnicy noszą na boiskach do dziś.

Rzućmy okiem na kluczowe daty w pierwszych dekadach istnienia klubu:

  • 1921: Powołany zostaje „Racovia”, który – pomimo entuzjazmu działaczy – nie przetrwał w pierwotnej formie.
  • 1927: Reaktywacja – powstaje RKS Raków. Od tego momentu klub rozpoczął budowę swojej tożsamości, zdobywając uznanie Częstochowian.
  • 1967: Klubowi udaje się dojść do finału Pucharu Polski. Tutaj po wyrównanym meczu Częstochowianie przegrywają z Wisłą Kraków. Na koncie mają jednak swój pierwszy medal: srebro.
  • 1985: Młodzieżówka z Jerzym Brzęczkiem w składzie wygrywa Spartakiadę Młodzieży. Udaje im się sięgnąć po trofeum bez straty nawet jednej bramki!
  • 1994: Pierwszy awans do Ekstraklasy. Euforia trwa długo, bo równo cztery sezony. W tym okresie najlepszym wynikiem klubu jest ósma lokata w rozgrywkach sezonu 1995/1996.
  • 1996: Triumf w prestiżowym turnieju Spodek Masters. Raków pokonuje renomowane polskie kluby.
  • 2005: Raków walczy o przetrwanie w czwartej lidze. Niżej upaść się nie dało i brak sukcesów na boisku daje klubowi motywację do walki. Ostatecznie awansują do III ligi.

Awans do Ekstraklasy i dalsze sukcesy

Rok 2019 przynosi klubowi awans do Ekstraklasy pod trenerskim okiem Marka Papszuna. W tym samym roku zespół po raz pierwszy awansuje do półfinału Pucharu Polski. Niestety, zalicza na tym etapie porażkę z Lechią Gdańsk. Dwa lata później czerwono-niebiescy ponownie triumfują. Zdobywają nie tylko tytuł Wicemistrza Polski, ich udziałem staje się również zwycięstwo w Pucharze Polski i Superpucharze Polski. Trudno o lepszy prezent z okazji 100-lecia klubu!

W kolejnym roku Raków dalej jest na fali wznoszącej. Do swojego dorobku dopisują drugi tytuł wicemistrzowski. W rozgrywkach o Puchar i Superpuchar są niepokonani. Ukoronowaniem pasma sukcesów w ostatnich latach był pierwszy w karierze klubu tytuł Mistrza Polski. W ślad za tym idą mecze na arenie międzynarodowej.

Gdzie obstawiać mecze Rakowa?

Świetna forma Rakowa na murawie pociągnęła za sobą, co chyba oczywiste, większe zainteresowanie ze strony kibiców. Po przejęciu klubu przez Świerczewskiego poczyniono inwestycje w infrastrukturę i samą drużynę. Niemała w tym zasługa marki STS, która dziś dzierży tytuł oficjalnego bukmachera klubu.

Dziś zakłady na piłkę nożną z udziałem Rakowa są w ofercie wszystkich bukmacherów dysponujących licencją Ministra Finansów. Typerzy tradycyjnie mają do dyspozycji masę rynków w zakładach przedmeczowych. Liczba rynków na ekstraklasę u polskich buków różni się w zależności od operatora. Zwykle możemy wybierać spośród ponad 150 opcji, choć niektóre domy bukmacherskie w przypadku meczów Rakowa i innych drużyn Ekstraklasy wprowadzają dodatkowe zakłady na szczegółowe wydarzenia, z rzutami rożnymi, over-under i rozmaitymi zakładami łączonymi.

Zakładami interesuje się dziś co czwarty Polak. Gros obrotu generuje oczywiście piłka z Ekstraklasą na czele. Pamiętajcie, aby przed postawieniem kuponu i wpłatą depozytu sprawdzić, czy operator legitymuje się aktualnym pozwoleniem na urządzanie zakładów wzajemnych!

Przyszłość Rakowa

W chwili pisania niniejszego artykułu Raków plasuje się na drugim miejscu w tabeli, tuż za Lechem Poznań. Po piętach depcze mu obrońca tytułu, czyli Jagiellonia Białystok, której bilans punktowy jest mniejszy zaledwie o jeden punkt. Nic nie wskazuje na to, by także i w tym sezonie duma Częstochowy nie miała szans na podium.

Jeśli chodzi o kondycję klubu, nie zanosi się na większe rewolucje. Wyników finansowych może pozazdrościć im niejedna polska ekipa. W ostatnich dniach z rady nadzorczej ustąpił po 10 latach pracy Maciej Kołodziejczyk, lecz nie powinno odbić się to na wynikach na murawie.

Podsumowanie

Trudno uwierzyć, że do 2019 roku drużyna czerwono-niebieskich dryfowała poza Ekstraklasą. Niespełna 20 lat wcześniej sięgnęła piłkarskiego dna i walczyła o przetrwanie w najmniej prestiżowej, czwartej lidze. Błyskawiczne awanse i imponująca wycena opiewająca na ok. 24,5 mln dolarów (dane za Transfermarkt) to zasługa nie tylko nowego, majętnego właściciela Michała Świerczewskiego. To także efekt mądrego i efektywnego zarządzania, dobrych inwestycji i przemyślanej strategii sponsorskiej. W ciągu kilkunastu lat udało się stworzyć piłkarską maszynę nie do zatrzymania. Pokazuje to, że w piłce naprawdę wszystko jest możliwe!

 

* ComeOn (Cherry Online Polska Sp. z o.o.) to legalny polski bukmacher. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest niezgodna z prawem.
* Zakaz wstępu na stronę internetową i uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.

REKLAMA