Raków Częstochowa : Już 23 września 2021 roku rozpocznie się 21. Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Razem z nim hasło #GrajmyRazem powróci na stadiony piłkarskiej Ekstraklasy! 9. kolejka rozgrywek została oficjalnie dedykowana Olimpiadom Specjalnym Polska. Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych to największe na świecie wydarzenie promujące grę w piłkę nożną wśród osób […]
Raków Częstochowa :
Już 23 września 2021 roku rozpocznie się 21. Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Razem z nim hasło #GrajmyRazem powróci na stadiony piłkarskiej Ekstraklasy! 9. kolejka rozgrywek została oficjalnie dedykowana Olimpiadom Specjalnym Polska.
Może Cię zainteresować
Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych to największe na świecie wydarzenie promujące grę w piłkę nożną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale także zachęcające do wspierania i kibicowania zawodnikom Olimpiad Specjalnych.
„Nasze piłkarskie święto potrwa od 23 do 30 września br. W całej Europie odbędą się piłkarskie turnieje Olimpiad Specjalnych i inne akcje wspierane przez UEFA. W Polsce natomiast to przede wszystkim piłkarze Ekstraklasy podkreślą jak ważna jest akceptacja, inkluzja i szacunek, a także solidarność z zawodnikami z niepełnosprawnością intelektualną” – powiedziała Joanna Styczeń – Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Podczas wszystkich meczów 9. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy piłkarze wyjdą na boisko w opaskach naramiennych z logiem Olimpiad Specjalnych Polska. Dodatkowo spikerzy meczowi odczytają przesłanie Olimpiad Specjalnych, a na telebimach pojawi się spot promujący sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.
„Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska, tak samo jak pozostali sportowcy, trenują i zacięcie rywalizują przez cały rok. Wykazują się ogromnym zaangażowaniem, ciężką pracą i determinacją. Oprócz sportowej walki, codziennie przełamują bariery i pokonują wiele przeciwności. Ich postawa może być wzorem dla wielu profesjonalnych sportowców. Dlatego w imieniu całej społeczności piłkarskiej Ekstraklasy, dumnie wspieramy działalność Olimpiad Specjalnych Polska, a ich zawodników zawsze chętnie gościmy na naszych stadionach”– powiedział Marcin Mikucki, Dyrektor Komunikacji, Marketingu i Sprzedaży w Ekstraklasie SA.
Zawodników Olimpiad Specjalnych Polska nie zabraknie na trybunach podczas meczów 9. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. W ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej, Olimpiady Specjalne Polska dołączyły również do akcji #StadionyBezBarier organizowanej przez Federację Kibiców Niepełnosprawnych. Jej głównym celem jest pokazanie istoty uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w meczach piłkarskich w Polsce. Celem jest również promocja stadionów jako miejsc bezpiecznych i otwartych dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia, dysfunkcji czy specjalnych potrzeb.
„Na stadionach każdy kibic jest równy, ma prawo przeżywać emocje i wspierać całym sercem swoją drużynę – niezależnie od poziomu sprawności, stanu zdrowia czy sposobu poruszania się. Dla wielu osób z niepełnosprawnościami kibicowanie to lek na troski i zmartwienia. Dlatego tak piękne jest to, że kibicem może być każdy” – powiedział Michał Fitas, Prezes Federacji Kibiców Niepełnosprawnych.
W ramach polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych odbędzie się również 9 regionalnych turniejów, w których udział weźmie ponad 620 piłkarzy Olimpiad Specjalnych Polska.
Kalendarz meczów 9. kolejki PKO BP Ekstraklasy dedykowanej Olimpiadom Specjalnym Polska:
Górnik Łęczna – Lechia Gdańsk 24.09.2021 18:00
Jagiellonia Białystok – Lech Poznań 24.09.2021 20:30
PGE FKS Stal Mielec – Radomiak Radom 25.09.2021 15:00
Warta Poznań – KGHM Zagłębie Lubin 25.09.2021 17:30
Legia Warszawa – Raków Częstochowa 25.09.2021 20:00
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Górnik Zabrze 26.09.2021 12:30
Śląsk Wrocław – Wisła Płock 26.09.2021 15:00
Wisła Kraków – Pogoń Szczecin 26.09.2021 17:30
Piast Gliwice – Cracovia 27.09.2021 18:00
O Olimpiadach Specjalnych Polska:
Olimpiady Specjalne są obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady, jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. Oficjalnie uznaje je Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ideą zawodów jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną i promowanie inkluzji poprzez sport. Zawodnicy regularnie trenują, biorą udział w profesjonalnych zmaganiach, również na arenie międzynarodowej. Nie brakuje im zapału, zaangażowania oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Olimpiady Specjalne Polska wspiera Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. W tym roku do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska dołączyła marka OSHEE, która wspiera zawodników napojami. W naszym kraju to również ogromny ruch sportowy zrzeszający ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Prezesem Olimpiad Specjalnych Polska jest Anna Lewandowska, a patronem honorowym tradycyjnie Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
To jest tylko fragment artykułu – przeczytaj całość na witrynie Rakowa Częstochowa
Źródło : Raków Częstochowa