Coaching sportowy także w Rakowie
W klubie z Limanowskiego wdrożono projekt „coachingu sportowego”. Jako pierwsi, udział w programie biorą juniorzy starsi Rakowa. Zawodnicy mają już za sobą nawet pierwsze spotkania ze specjalistką w tej dziedzinie. Tego typu projekt prowadzony jest już m.in. w grupach młodzieżowych Wisły Kraków.
W klubie z Limanowskiego wdrożono projekt „coachingu sportowego”. Jako pierwsi, udział w programie biorą juniorzy starsi Rakowa. Zawodnicy mają już za sobą nawet pierwsze spotkania ze specjalistką w tej dziedzinie. Tego typu projekt prowadzony jest już m.in. w grupach młodzieżowych Wisły Kraków. Koncepcja „coachingu” wywodzi się ze sportu i opiera się na słowach eksperta w dziedzinie tenisa Timothy Gallweya, który uważa że: „przeciwnik znajdujący się w głowie danej osoby jest o wiele groźniejszy od tego po drugiej stronie siatki”. „Coaching” ma za zadanie dotrzeć do najwartościowszych zalet człowieka i pomaga ukierunkować myślenie ku własnym celom. W połączeniu z treningiem fizycznym, przynosi wymierne efekty. – Wie o tym każdy sportowiec, którego możliwości fizyczne przerosły możliwości psychiczne i przegrywał. Wynikiem „coachingu” jest wiara w siebie, samomotywacja, wybór, jasny obraz sytuacji, zaangażowanie, świadomość, odpowiedzialność oraz działanie. Zadaniem coacha jest towarzyszenie i umiejętność zadawania efektywnych pytań, tak aby zawodnik osiągał własne cele – opowiada prowadząca zajęcia z zawodnikami Rakowa Sylwia Dąbrowska-Paulewicz, licencjonowany coach.
W Rakowie postanowiono, że pierwszą grupą, która weźmie udział w projekcie będzie najstarsza drużyna młodzieżowa w naszym klubie. Trener juniorów starszych Rakowa Dawid Jankowski uważa, że tego typu zajęcia zostały pozytywnie odebrane przez grupę. – Jest to innowacyjne rozwiązanie w zakresie motywacji i prowadzenia drużyny – zaznacza Jankowski. – Na początku spotkaliśmy się w całej grupie, a następnie rozpoczęliśmy zajęcia indywidualne. Ja także brałem w nich udział. Spotkania ukierunkowane są na pracę w zakresie motywacji drużyny oraz indywidualnego podejścia do zawodników. To połączenie życia sportowego z prywatnym – dodaje szkoleniowiec. Ze współpracy zadowolona jest także pani Sylwia. – Efekty zależą od indywidualnego podejścia sportowca. Od jego nastawienia i zaangażowania w pracę. Szybkość uzyskania efektów zależy głównie od trzech cech: zaangażowania, otwartości i ciekawości.
Z tego typu „coachingiem sportowym”, pracują także m.in.: grupy młodzieżowe Wisły Kraków oraz siatkarze Resovii Rzeszów.