-->

Raków prekursorem korzystania z programu InStat Football w II lidze!

Udostępnij :
12588-Rakow_prekursorem_korzystania_z_programu_InStat_Football_w_II_lidze

Raków prekursorem korzystania z programu InStat Football w II lidze!

Od kilku tygodni Raków Częstochowa korzysta z programu InStat Football i jest pierwszym klubem w II lidze, który zdecydował się na to posunięcie. Z usług platformy InStat korzysta ponad 700 klubów z całego świata. Wśród nich między innymi Chelsea, Manchester City, Borussia Dortmund oraz 13 zespołów z T-Mobile Ekstraklasy. Wśród klientów firmy InStat możemy znaleźć także Reprezentację Polski.

Od kilku tygodni Raków Częstochowa korzysta z programu InStat Football i jest pierwszym klubem w II lidze, który zdecydował się na to posunięcie. Z usług platformy InStat korzysta ponad 700 klubów z całego świata. Wśród nich między innymi Chelsea, Manchester City, Borussia Dortmund oraz 13 zespołów z T-Mobile Ekstraklasy. Wśród klientów firmy InStat możemy znaleźć także Reprezentację Polski. – Współpraca z Rakowem działa na dwóch płaszczyznach. Pierwsza polega na dostarczeniu raportów meczowych i analiz. Dzięki temu sztab trenerski ma dokładny obraz statystyczny meczu, zarówno jeżeli chodzi o całą drużynę jak i poszczególne zagrania piłkarzy. Raporty, jakie otrzymuje klub, pokazują, gdzie tkwią rezerwy w grze drużyny i jakie elementy piłkarskiego rzemiosła należy poprawić – mówi Łukasz Krupa przedstawiciel InStat w naszym kraju.

Włodarze naszego klubu bardzo cieszą się z nawiązanej współpracy. – Jest to kolejny krok do przodu w naszych działaniach. Od siedmiu meczów korzystamy z analiz przygotowywanych przez pracowników firmy InStat. Są one bardzo pomocne i dają nam inne spojrzenie na rozegrany mecz. Pozwalają nam łatwiej eliminować błędy taktyczne, jakie popełnia zespół – mówi trener Krzysztof Kołaczyk.

– Podczas mojej pracy w poprzednich klubach proponowałem zakup dostępu do programu InStat. Jednak zdecydowano wtedy, że ważniejsze są inne wydatki. Cieszę się, że w Częstochowie stawiamy na rozwiązania nowatorskie, które bardzo nam ułatwiają prace. Szczerze powiedziawszy w chwili obecnej piłka nożna bardzo szybko się rozwija i bez takich narzędzi trudno się obyć – nie kryje zadowolenia Przemysław Cecherz.

Druga płaszczyzna współpracy to dostęp do bazy scoutingowej, w której znajduje się ponad 150000 zawodników. Każdy piłkarz ma założony swój profil, który zawiera podstawowe informacje, takie jak wiek, pozycja czy preferowana noga, jak również grafikę prezentującą miejsca akcji podejmowanych przez zawodnika na boisku oraz swego rodzaju diagram, z którego wywnioskować można zalety i wady danego zawodnika. – Dostęp do InStat Scout pozwala nam określić potencjał zawodników z wyższych lig, którymi się interesujemy. Dzięki szeroko rozbudowanym statystkom oraz prezentacjom przykładowych zachowań na boisku mamy już pewien obraz piłkarza. Jest to bardzo przydatne w procesie obserwacji zawodników – wylicza atuty Michał Świerczewski.

Warto podkreślić, że nawiązanie współpracy z firmą InStat Football to kolejny krok w poprawie warunków pracy pierwszej drużyny. Raków od początku obecnego sezonu korzysta z systemu GPS, który wprowadziła firma SP Bortnik. Monitoruje on pracę zawodników podczas treningów. – Dzięki raportom, jakie otrzymujemy od Karola i Łukasza Bortników, widzimy, jak piłkarze zachowują się na zajęciach np. ile wykonali sprintów i jaki dystans pokonali podczas poszczególnych ćwiczeń. Dzięki temu wiemy, w jakiej formie fizycznej jest dany zawodnik. Jest to dla nas bardzo pomocne – przekonuje trener Cecherz.

Raków był jednym z pierwszych klubów w naszym kraju, który korzysta z systemu GPS. Niedawno współpracę w tym zakresie z firmą SP Bortnik nawiązała warszawska Legia.

REKLAMA